پسیو شبکه چیست؟ چه تجهیزاتی را شامل می‌شود؟

پسیو شبکه چیست
 • امروزه، بشر بیشتر از هر زمان دیگری، به داده‌ها دسترسی دارد و زندگی در دنیای دیجیتال را تجربه می‌کند. می‌توان گفت پهنای باند گزینه‌ای است که دنیای دیجیتال را می‌سازد. البته انواع مختلفی از شبکه وجود دارد که داده‌ها را منتقل یا حمل می‌کنند. با این حال، تمام این شبکه‌ها را می‌توان در یکی از دو دسته غیرفعال یا فعال قرار داد. یک پسیو شبکه برای دریافت سیگنال از یک موقعیت به موقعیت دیگر، از اجزای الکتریکی و تجهیزات آن استفاده نمی‌کند. این در حالی است که یک شبکه فعال یا اکتیو از تجهیزات یا اجزای الکتریکی برای هدایت سیگنال بین موقعیت‌های مختلف بهره می‌برد.

  انواع تجهیزات شبکه چیست ؟ شامل چند دسته می‌شود؟

  شبکه پسیو یا پسیو شبکه

  اگر قصد راه اندازی پسیو را دارید؛ بهتر است ابتدا با مفهوم و تجهیزات آن آشنا شوید. شبکه پسیو، به عنوان نوعی شبکه رایانه‌ای در نظر گرفته می‌شود که هر یک از گره‌ها، روی تابعی خاص یا فرآیندی که از پیش تعریف شده است، کار می‌کند. باید اشاره کنیم که شبکه‌های پسیو یا غیر فعال، نمی‌توانند کد یا دستورالعمل خاصی را در گره‌ای اجرا کنند و به صورت پویا، رفتار خود را تغییر دهند. این رفتار به هر گره در روتر شبکه مرتبط می‌شود.

  شبکه پسیو یا غیرفعال، یکی از انواع شبکه رایج است که در بسیاری از محیط‌های شبکه به کار گرفته می‌شود. در این محیط، تمامی زیرساخت شبکه، پیش از انجام عملیات، پیکربندی و طراحی شده است. بنابراین، زمانی که گره‌ای در شبکه پسیو عبور می‌کند، تنها اقداماتی را انجام می‌دهد که پیکربندی شده است. در این شبکه، روتر قادر نیست که هر کدی را که ارسال شده است، در داده‌ها پردازش و اجرا کند. از آنجایی که روتر به صورت دستی و توسط مدیر شبکه یا روترهای مجاور به روز می‌شوند، مسیریابی و ورودی روتر نیز در حالت منفعل قرار می‌گیرد.

  برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

  برای راه اندازی و نصب شبکه، به تجهیزاتی نیاز است که زیرساخت‌های آن را ایجاد کند. تجهیزات پسیو، به صورت غیر فعال بوده و بر روی انتقال اطلاعات نقشی ندارند. شبکه پسیو، به خدمات راه اندازی تجهیزات شبکه اطلاق می‌شود که به مرحله پیکربندی وارد نمی‌شود. در واقع، تجهیزات پسیو بدون نیاز به جریان برق کار می‌کنند. از همین روست که نیازی به جربان الکتریسیته نداشته و همواره با اندازه‌ای ثابت و بدون تغییر کار می‌کنند. البته باید گفت که این تجهیزات همواره با تجهیزات فعال یا اکتیو در تعامل هستند و با یکدیگر قابلیت استفاده دارند.

  هنگامی که تجهیزات پسیو شبکه راه اندازی نشده و آماده نباشد، امکان انتقال و هدایت داده‌ها وجود ندارد. بنابراین، استفاده از شبکه نیز ممکن نیست. برای راه اندازی عملیات فعال، باید تجهیزات شبکه را با کیفیت بالا پیاده سازی نمود.

  انواع تجهیزات پسیو شبکه

  همانگونه که اشاره شد، تجهیزات فعال در شبکه دارای گستردگی زیادی است. متناسب با شبکه‌ای که راه اندازی می‌شود، از این تجهیزات بهره گرفته خواهد شد. البته باید گفت که برخی از این تجهیزات، جهت راه اندازی شبکه ضرورت دارند.

  • کابل

  کابل شبکه چیست؟ کابل‌های شبکه و سوکت‌های آن، این امکان را برای سیستم فراهم می‌کنند تا به سادگی به شبکه متصل گردند. به همین دلیل است که نقش مهمی در شبکه دارند. باید اشاره کرد که کابل‌ها را می‌توان در اندازه‌های مختلفی تهیه نمود؛ آن‌ها در قطرهای بزرگ و کوچک عرضه می‌شوند. از سویی دیگر، برخی از کابل‌ها، دارای مقاومت بالاتری بوده و ضد آب هستند که امکان نصب در فضای خارجی را فراهم می‌کنند.

   

  کابل یکی از تجهیزات پسیو شبکه

  تجهیزات پسیو

  • پچ کورد

  پچ کوردها به عنوان کابل‌های کوچکی شناخته می‌شوند که می‌توانند تجهیزاتی که فاصله کمی با هم دارند را متصل کنند. به طور معمول طول آن‌ها کمتر از پنج متر بوده و در دو نوع فیبر نوری و مسی ساخته می‌شوند. ضمن آنکه جهت اتصال سوئیچ شبکه به روتر یا سیستم نیز استفاده می شود.

  • داکت و ترانک

  از دیگر تجهیزات مربوط به پسیو شبکه، داکت و ترانک هستند که به عنوان نوعی محفظه در نظر گرفته می‌شوند و جهت هدایت کابل‌های شبکه و برق از آن‌ها استفاده می‌شود. البته این دو با یکدیگر تفاوت دارند.  ترانک در مقایسه با داکت دارای ابعاد بزرگتری است و قابلیت عبور دسته کابل‌های بیشتری را دارد.

  • سوکت‌های دیواری

  سوکت‌های دیواری، از دیگر اجزای شبکه است که اجازه دسترسی سامانه به شبکه را می‌دهد. همچنین کاربر نیز می‌تواند با استفاده از کابل‌ها به شبکه متصل گردد. بنابراین، با استفاده از سوکت‌ها، سیستم کاربر به شبکه اتصال خواهد داشت.

  • رک 

  رک چیست؟رک Rack در زمینه تجهیزات پسیو شبکه، یک سازه فلزی یا کابینتی است که برای نگهداری، سازماندهی و حفاظت از تجهیزات الکترونیکی و شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه‌ها اغلب در مراکز داده، اتاق‌های سرور و محیط‌های شبکه‌ای بزرگ به کار می‌روند. رک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان نصب انواع تجهیزات شبکه مانند سرورها، سوئیچ‌ها، روترها، پچ پنل‌ها و دیگر اجزای شبکه را در خود فراهم می‌کنند.

  مزایای راه اندازی پسیو شبکه

  راه اندازی پسیو شبکه در صورتی که توسط پسیو کار حرفه‌ای انجام شود، می‌تواند همراه با هزینه کم و بهترین کیفیت باشد. طراحی شبکه و ترسیم نقشه، نصب تجهیزات شبکه  از جمله کابل، سوئیچ، روتر و غیره، طراحی اتاق سرور مطابق با استانداردهای تعیین شده، کابل کشی، بهینه سازی زیرساخت‌های موجود، از اقدامات اولیه برای نصب و راه اندازی پسیو شبکه است.

  همچنین، اجرای شبکه و پیاده سازی نقشه، طراحی و چیدمان رک‌ها، راه اندازی یو پی اس، داکت کشی و نصب رک و اتاق سرور، راه اندازی سانترال، نصب سنسور و تجهیزات هوشمند برای نظارت شبکه را می‌توان در لیست مراحل راه اندازی شبکه قرار داد.

  پس از انجام تمامی مراحل بیان شده، می‌بایست مطابق با نقشه شبکه، شبکه به کارفرما تحویل شود. البته بخش پشتیبانی و ارائه خدمات شبکه غیر فعال از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا می‌تواند در کارآیی بهتر و کیفیت بالای خدمات شبکه اطمینان حاصل کند.

  تفاوت پسیو و اکتیو شبکه

  شبکه پسیو در مقابل شبکه اکتیو

  تفاوت شبکه پسیو و اکتیو چیست؟

  در مقایسه و بیان تفاوت اکتیو و پسیو باید اشاره کنیم که خدمات پسیو،  مجموعه‌‌ای از تجهیزات را شامل می‌شود که کارهایی را انجام می‌دهند که بر روی داده‌های قابل انتقال و تغییر آن‌ها نقشی نخواهند داشت. این در حالی است که در شبکه اکتیو، نرم افزارها و سخت افزارها استفاده می‌شود که به شکل مستقیم یا حتی غیر مستقیم، می‌تواند در داده‌های شبکه تغییر ایجاد نماید.

  از موثرترین خدمات پسیو ، کابل کشی شبکه است؛ اما در نوع اکتیو شبکه، مهم ترین بخش خدمات، نصب نرم افزارهای مورد نیاز در شبکه می‌باشد. در خدمات اکتیو، خدماتی ارائه می‌شود که تجهیزات می‌توانند روی سیگنال‌ها تغییر ایجاد کنند. اما در خدمات پسیو، تجهیزات زیرساختی راه اندازی خواهند شد.

  اما مهم ترین تفاوت میان تجهیزات این دو شبکه، نوع کارکردشان در شبکه است. هنگامی که از تجهیزات اکتیو استفاده می شود، تغییرات به شکل مستقیم در شبکه روی می‌دهد. اما وقتی از تجهیزات پسیو استفاده می‌شود، بستری برای هدایت داده‌ها از یک مکان به مکان دیگر فراهم خواهد شد.

  تفاوت تجهیزات اکتیو و پسیو

  پیاده سازی یک شبکه و تجهیزات آن را می‌توان در فاز مجزا دسته بندی نمود. این تقسیم بندی می‌تواند کارکرد هر بخش را برای ارائه خدمات شبکه و بهینه کردن آن مشخص نماید. در خدمات اکتیو، از تجهیزات فعال و در خدمات پسیو، از تجهیزات غیر فعال بهره گرفته می‌شود.

  البته این نکته مهم را باید در نظر داشت که راه اندازی و نصب تجهیزات غیر فعال در گام اول باید انجام شود تا بتوان تجهیزات فعال را راه اندازی نمود. این تجهیزات و خدماتی که برای نصب آن‌ها انجام می‌شود، می‌تواند راه اندازی کامل یک شبکه را شامل گردد.

  در حالت کلی، خدمات و تجهیزاتی که می‌تواند تغییر و اکشنی را در شبکه ایجاد کند، اکتیو نامیده می‌شود. به عنوان مثال، آنتی ویروس‌هایی که نصب می‌شوند، می‌توانند بر روی داده‌های ورودی، موثر باشند. اما در خدمات پسیو شبکه، داده‌ها بدون عملیات و تغییری، از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل می‌شوند.

  بنابراین در حالت کلی می‌توان گفت، تجهیزاتی که در شبکه‌های کامپیوتری نصب و راه اندازی می‌شوند، شامل دو دسته بندی هستند. تجهیزات فعال که می‌توانند با کمک جریان الکتریکی برق، داده‌ها را منتقل کنند. اما تجهیزات غیرفعال یا منفعل، بدون نیاز به جریان برق، اطلاعات را با کمک تجهیزات خود، انتقال می‌دهند.

  شبکه های کامپیوتری

  شبکه های کامپیوتری

  پسیو کار شبکه کیست؟

  برای پاسخ به این سوال که پسیو کار شبکه کیست، لازم است بدانید که راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری، در حالت کلی به دو بخش نصب تجهیزات سخت افزاری و ایجاد ارتباط میان تنظیمات نرم افزاری تقسیم کرد. در گام اول، تجهیزاتی در بخش سخت افزاری نصب می‌شوند که نقشی در ایجاد دیتا و سیگنال ندارند و به بخش پسیو شبکه شناخته می‌شوند. اما در گام دوم، تنظیمات نرم افزاری روی سخت افزارهای مختلف انجام می‌شود که باعث می‌شود ساخت و انتقال دیتاها انجام شود. این خدمات را شبکه اکتیو می‌نامند. پسیو کار شبکه، با اجرای این دو بخش که کاملا تخصصی است، شبکه را راه اندازی می‌کند.

  در واقع، پسیو کار شبکه، به دلیل تخصص کاملی که دارد، تمامی تجهیزات و کابل‌ها را که یک شبکه به آن نیاز دارد می‌شناسد. همچنین می‌تواند به سادگی میان دستگاه‌های مختلف، با کمک کابل کشی و نصب قطعات، ارتباط ایجاد کند.

  برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  سخن پایانی

  همانگونه که اشاره شد، راه اندازی شبکه نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری دارد که به صورت پسیو یا اکتیو کار می‌کنند. نکته مهمی که در شبکه باید به آن توجه داشت این است که می‌بایست همواره با در نظر گرفتن تجهیزات ضروری، از ایجاد هزینه اضافه و ضررهای مالی جلوگیری کرد. کابل کشی شبکه، یکی از مهم ترین بخش‌هاست که در قیمت تمام شده راه اندازی شبکه نقش دارد. یک پسیو کار حرفه‌ای شبکه، با در نظر گرفتن نوع شبکه، متراژ کابل مورد نیاز و فواصل سخت افزارها، به کاهش هزینه‌ها کمک موثری خواهد کرد.

  فناوران آتیه گئومات

  سوالات متداول

  • شبکه پسیو چیست؟

  شبکه پسیو یا غیرفعال، یکی از انواع شبکه رایج است که در بسیاری از محیط‌های شبکه به کار گرفته می‌شود. در این محیط، تمامی زیرساخت شبکه، پیش از انجام عملیات، پیکربندی و طراحی شده است. بنابراین، زمانی که گره‌ای در شبکه پسیو عبور می‌کند، تنها اقداماتی را انجام می‌دهد که پیکربندی شده است. در این شبکه، روتر قادر نیست که هر کدی را که ارسال شده است، در داده‌ها پردازش و اجرا کند.

  • انواع تجهیزات پسیو شبکه را از کجا خریداری کنیم؟

  اگر قصد خرید تجهیزات شبکه ی پسیو را دارید، شرکت فناوران آتیه گئومات بهترین گزینه برای شما خواهد بود. شما می توانید انواع کابل، پچ کورد، داکت و … را از طریق همین سایت با بهترین قیمت و کیفیت خریداری کرده و برای راه اندازی پسیو شبکه درخواست خود را ثبت کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید
  ورود

  هنوز حساب کاربری ندارید؟

  شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.