مشاوره تخصصی:  ۰۲۱۷۸۱۴۵

راه اندازی اتاق سرور

 • راه اندازی اتاق سرور

  اتاق سرور به اتاقی گفته می‌شود که در آن اطلاعات و داده‌های حیاتی سازمان، حفظ و نگه داری می‌شود. اگر نتوانید به شکل صحیح به راه اندازی اتاق سرور بپردازید، ممکن است اطلاعات مهم سازمان را از دست بدهید و نتوانید آن‌ها را بازگردانی کنید. این اتاق‌ها می‌توانند به ارائه سرویس‌های دیگری نیز در بیرون از سازمان شما بپردازند. بنابراین می‌توان گفت داشتن اتاق سرور یکی از مهم ترین مسائل برای هر سازمانی محسوب می‌شود. در ادامه این مطلب قصد داریم اتاق‌های سرور را به شما معرفی کنیم و نحوه راه اندازی آن‌ها را بررسی نماییم. با ما همراه باشید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

  اتاق سرور چیست؟

  امروزه راه اندازی سرور در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف رونق پیدا کرده است.  به همین دلیل در ابتدای مطلب بهتر است شما را بیشتر با اتاق سرور آشنا کنیم. اتاق سرور به مکانی گفته می‌شود که در آن اطلاعات مهم شرکت و سازمان‌های مختلف حفظ و نگهداری می‌شوند. همچنین از این اتاق‌ها می‌توان برای تغذیه رایانه‌های موجود در سازمان نیز استفاده کرد. در این اتاق‌ها قسمتی از یک مرکز داده قرار گرفته است که در آن، تعدادی سرور فیزیکی وجود دارد. این سرورها در قسمت‌های متنوعی قرار می‌گیرند که ممکن است درون چندین رک یا محفظه نصب شوند.

  مراکز داده و اتاق‌های سرور اغلب از تعدادی سرور تشکیل شده‌اند که هر یک وظیفه و مسئولیتی جداگانه بر عهده دارند. هر چه اندازه یک شرکت و سازمان بزرگتر باشد، ابعاد اتاق سرور و تعداد سرورها نیز بیشتر خواهد بود. این اتاق‌ها برای برنامه‌های مهم شرکت بسیار مهم هستند و اگر شرکت تان و اطلاعات آن برای شما مهم است بهتر است حتما به راه اندازی اتاق سرور برای حفظ و نگهداری داده ها بپردازید.

  اتاق‌های سرور بر اساس ابعاد شرکت شما ممکن است دارای 10 تا 100 سرور باشند. سرورهایی که در این مکان قرار می‌گیرند به هیچ نوع صفحه نمایش و  مانیتوری متصل نیستند. اغلب یک سرور مرکزی که در بیرون از اتاق اصلی قرار دارد، سرورهای مختلف را به هم متصل می‌کند و ارتباط بین آن‌ها را برقرار می‌نماید. بهتر است این اتاق را به صورتی طراحی کنید که تهویه آن مناسب باشد و سرورها داغ نکنند.

  اتاق سرور چیست
  اتاق سرور چیست

  چرا گئومات

  تیم حرفه‌ای و متخصص گئومات، همواره بهترین حدمات رسانی را برای شما عزیران دارد

  مزایای راه اندازی اتاق سرور

  حال نوبت به آن رسیده که شما را با مهم ترین مزایای راه اندازی اتاق سرور آشنا کنیم. اتاق‌های سرور به علت اینکه می‌توانند از اطلاعات حیاتی شرکت شما محافظت کنند مزایای بسیار زیادی دارند. در ادامه به بررسی مهم ترین مزایای این اتاق ها می‌پردازیم.

  • هزینه راه اندازی اتاق‌‌های سرور

  یکی از مهم ترین مزیت‌های راه اندازی اتاق سرور این است که هزینه راه اندازی آن ارزان تر از مراکز داده و دیتا سنترها است. چرا که شما نیازی به مصرف انرژی زیادی برای آن‌ها ندارید. علاوه بر این شما برای راه اندازی این اتاق‌ها نیازی به صرف هزینه بسیار زیاد برای تامین امنیت و تهویه این اتاق‌ها نخواهید داشت. این اتاق‌ها بهترین انتخاب برای محیط‌های دارای اطلاعات کم و متوسط هستند. اما اگر اطلاعات و داده‌های شما زیاد است و امنیت آن‌ها برای شما مهم است بهتر است از دیتا سنترها برای شرکت خود استفاده کنید و هزینه بیشتری بپردازید.

  • انعطاف پذیری بسیار بالا اتاق های سرور

  اتاق‌های سرور نیازی به فضای بسیار زیاد ندارند و همین مسئله باعث انعطاف پذیری بالای آن‌ها می‌شود. شما می‌توانید سرورهاتان را در یک اتاق قرار دهید و به آسانی از آن‌ها استفاده نمایید. همچنین زمانی که قفسه‌های سرور را در اتاق‌ها قرار می‌دهید شما می‌توانید به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. همچنین دقت داشته باشید که بهتر است از سرورهای جدیدتر و به روزتر برای اتاق سرورتان استفاده کنید تا بتوانید مشتریان بیشتری داشته باشید و اطلاعات مربوط به آن‌ها را بهتر دسته بندی کنید.

  نمایی از اتاق سرور
  اتاق سرور

  شما می‌توانید سرورهای خود را به صورت عمودی یا افقی در اتاق سرور قرار دهید. اما بهتر است دقت داشته باشید استفاده از سرورها به صورت عمودی می‌تواند فضای بیشتری برای شما به ارمغان آورد و به شما کمک کند تا بتوانید تعداد بیشتری سرور در اتاق جای دهید.

  • امنیت بالای اتاق های سرور

  راه اندازی اتاق سرور امنیت قابل توجهی را برای شما به ارمغان می‌آورند. همان طور که می‌دانید در دنیای امروز حفظ اطلاعات و امنیت آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما می‌توانید با استفاده از اتاق های سرور، امنیت داده‌های خود را تامین کنید. ایمن بودن اطلاعات شرکت و مشتریان شما یک مزیت بسیار مهم محسوب می‌شود.

  مراحل راه اندازی اتاق سرور

  مسئله بعدی که می‌خواهیم در مورد آن با شما صحبت کنیم، مراحل راه اندازی اتاق سرور است. برای این که بتوانید یک اتاق سرور مناسب راه اندازی کنید بهتر است مراحل اجرای این اتاق را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید. در ادامه به بررسی گام‌های مهم راه اندازی اتاق های سرور می‌پردازیم.
  • نخستین مرحله: طراحی کردن اتاق سرور

  برای این که بتوانید یک اتاق سرور با تجهیزات کامل داشته باشید، بهتر است ببینید که چه سرویس‌هایی را نیاز دارید و به چه میزان اطلاعات قرار است در اتاق سرور حفظ و نگهداری کنید. همچنین باید دقت داشته باشید که اتاق سرور شما باید به کدام یک از بخش‌های سازمان دسترسی داشته باشد و با آن اطلاعات رد و بدل کند. پس از آن باید سعی کنید از قطعات با کیفیتی برای راه اندازی این اتاق‌ها استفاده نمایید و زیاد به فکر هزینه آن‌ها نباشید. برای خرید قطعات سرور با بهترین قیمت و کیفیت می‌توانید از طریق شرکت فناوران آتیه گئومات اقدام نمایید.
  مراحل راه اندازی و اجرای اتاق سرور
  مراحل راه اندازی و اجرای اتاق سرور
  • دومین مرحله: انتخاب یک اتاق مناسب برای سرورها 

  زمانی که طراحی اولیه اتاق سرور را انجام دادید، باید یک فضای مناسب برای سرورهاتان در نظر بگیرید. در زمان راه اندازی اتاق سرور بهتر است حتما استانداردهایی همچون Tia942 , bicsi را رعایت فرمایید. بهتر است اتاقی که برای سرورها در نظر می‌گیرید بتواند از سرورها و سایر قطعات به خوبی محافظت کند.  همچنین سرورهای شما باید در قسمتی قرار بگیرند که از دیوار بیرونی اتاق دور باشد.

  • مرحله سوم: استفاده از رک و قفسه برای نصب سرورها

  در مرحله بعدی بهتر است به فکر بهینه سازی فضا باشید. برای این موضوع باید حتما کابینت‌ها و قفسه‌هایی را برای سرورها در نظر بگیرید تا بتوانید بیشترین میزان سرور را در کم ترین محیط قرار دهید. همچنین بهتر است پریزهای برق، سیم‌ها و اتصالات مربوط به سرور را به طوری استفاده کنید که فضای زیادی را اشغال نکنند. استفاده از داکت‌ها و قفسه‌ها به شدت به بهینه سازی فضا کمک خواهد کرد.

  • مرحله چهارم: تهویه اتاق سرور

  بعد از این که سرورها را در محل مورد نظرتان قرار دادید، باید حتما فکری برای تهویه اتاق کنید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید تجهیزات و سرورهای شما بیش از اندازه گرم شوند. گرم شدن تجهیزات اتاق سرور ممکن است باعث خراب شدن سرورها و حتی از بین رفتن آن‌ها شود. بنابراین بهتر است یک تهویه مناسب برای این اتاق در نظر بگیرید که همواره دمای اتاق را خنک نگه دارد. همچنین بهتر است از نوع تهویه‌ای استفاده کنید که رطوبت اتاق را نیز بگیرد و آن را به صفر برساند. همچنین از یک دما سنج نیز در اتاق استفاده کنید تا دمای اتاق همواره در یک حد خاص نگه داشته شود.

  برای خرید سرور hp کلیک کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

  • مرحله پنجم: توسعه رویه های امنیتی

  امنیت یکی از مهم ترین مسائل برای اتاق‌های سرور است. بهتر است در زمان راه اندازی اتاق سرور حتما رویه‌های امنیتی را در نظر داشته باشید. سعی کنید ورود افراد را به اتاق سرور محدود کنید و اجازه دسترسی به این اتاق را تنها به افراد خاص بدهید. دقت داشته باشید که اتاق سرور باید به گونه‌ای باشد که بتواند از تمام اطلاعات سازمان  و مشتریان آن نگهداری کند.

  مراحل راه اندازی برق در اتاق سرور

  مسئله بعدی که برای راه اندازی اتاق سرور باید به آن دقت داشته باشید، برق آن‌ها است. همانطور که می‌دانید راه اندازی برق سرورها یک مسئله بسیار مهم است که باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن داشته باشید. پس از این که شما تجهیزات را در جای مخصوص به خود نصب کردید باید فکری برای راه اندازی برق آن‌ها بکنید. سرورها بدون برق قادر به فعالیت نیستند و نمی‌توانند اطلاعات شما را بدون دسترسی به برق حفظ کنند یا به سایر رایانه‌ها انتقال دهند.

  برای این کار شما باید یک سری استانداردها را رعایت کنید تا بتوانید به شکل صحیح برق را برای تجهیزات مختلف برقرار کنید. اگر نتوانید استانداردها را به درستی رعایت کنید ممکن است در آینده دچار مشکل شوید و سرورهای شما به سرعت از فعالیت باز ایستند. شما ملزم هستید تا استانداردهایی همچون موارد زیر را رعایت کنید:

  • نصب تابلو برق به شکل درست
  • کابل کشی شبکه به صورت صحیح و اصولی
  • تامین برق با سیستم‌های برق اضطراری برای زمان قطعی برق
  • استفاده از سیستم‌های روشنایی مناسب برای اتاق سرور
  • نصب سیستم‌های کولینگ برای سرورهای موجود

  این استانداردها باعث می‌شوند تا اتاق سرور شما به طور مناسب کار کند و تجهیزات مختلف درون آن هر یک به خوبی بتوانند به وظیفه خود عمل کنند. علاوه بر این راه اندازی برق برای اتاق سرور به شما کمک می‌کند تا بتوانید امنیت محیط را نیز افزایش دهید و فضایی ایمن برای شرکت و اطلاعاتتان داشته باشید.

  ملزومات اتاق سرور

  ملزومات اتاق سرور

  مسئله بعدی که در زمان راه اندازی اتاق سرور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ملزومات آن است. اتاق‌های سرور برخی از تجهیزات و ملزومات را نیاز دارند تا بتوانند به شکل صحیح کار خود را انجام دهند. از جمله مهم ترین این ملزومات را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  • سیستم اطفا و اعلام حریق

  یکی از مهم ترین ملزومات اتاق‌های سرور سیستم اعلام و اطفا حریق است. بهتر است این سیستم را پیش از این که تجهیزات اتاق سرور را سر جای خود قرار دهید حتما فعال کرده باشید. سیستم اعلام و اطفا حریق می‌تواند در زمان وقوع آتش سوزی، آن را به شما اعلام کند و سپس با استفاده از آب پاش‌های مخصوص، آتش را خاموش کند. این سیستم می‌تواند از آتش گرفتن سرورهای شما و از دست رفتن اطلاعات مهم سازمانتان جلوگیری کند.

  • رک های اتاق سرور

  از دیگر ملزومات اتاق سرور، رک‌ها هستند. سرورهایی که به تازگی به بازار آمده‌اند، همگی درون رک‌ها نصب می‌شوند. شما برای نصب سرورها حتما نیاز به رک خواهید داشت. حتی اگر اتاق سروری که انتخاب کرده‌اید بسیار کوچک است باز هم نیاز به رک دارید. البته دقت داشته باشید که با بالا رفتن تعداد سرورها رک‌های شما نیز بیشتر خواهند شد.

  رک شبکه
  تجهیزات شبکه
  • شبکه سازی اتاق سرور

  مسئله بعدی که برای راه اندازی اتاق سرور بسیار مهم به نظر می‌رسد، شبکه سازی این اتاق‌ها است. البته دقت داشته باشید که شبکه سازی این اتاق‌ها بر اساس تعداد سرورهای موجود در آن انجام می‌شود. برای شبکه سازی شما نیاز به خرید سوییچ شبکه ، روترهای اصلی، کابل کشی اصولی و سوئیچ‌های KVM خواهید داشت. شما باید این تجهیزات را در یک رک به صورت جداگانه قرار دهید تا آسیب نبینند.

  • منبع تغذیه اتاق سرور

  همانطور که می‌دانید سرورها به یک منبع تغذیه قوی نیاز دارند و بهتر است آن‌ها را به صورت مستقیم به برق وصل نکنید. شما می‌توانید برای اتصال دائمی سرورهاتان از یک منبع تغذیه (UPS) استفاده کنید. این منبع تغذیه می‌تواند در زمان قطعی برق نیز به کار خود ادامه دهد و به نوعی برق اضطراری برای سرورهای سازمان شما را فراهم کند. بنابراین هنگام راه اندازی اتاق سرور، حتما خرید ups با کیفیت بالا را در برنامه‌های خود قرار دهید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

  تست اتاق سرور به چه صورت انجام می‌شود؟

  مسئله بسیار مهمی که پس از نصب تجهیزات در اتاق‌های سرور وجود دارد تست این تجهیزات است. شما باید ببینید که آیا تجهیزات درون اتاق سرور به خوبی کار می‌کنند یا خیر. برای این کار می‌توانید سرورها را برای یک مدت کوتاه روشن کنید و عملکرد آن‌ها را بسنجید. به خصوص زمانی که سیستم‌های اعلام و اطفا حریق درون اتاق سرور شما باشد حتما باید تست انجام دهید تا ببینید آیا این سیستم‌ها می‌توانند به درستی به وظیفه خود عمل کنند یا خیر.

  علاوه بر این بهتر است به صورت سالیانه اتاق سرور را مورد بررسی قرار دهید تا اگر یکی از تجهیزات از کار افتاده است و نمی‌تواند به درستی به کار خود ادامه دهد، سریعا مشکل را رفع کنید. از کار افتادن هر یک از تجهیزات اتاق سرور می‌تواند به شدت به ضرر شما تمام شود.

  نکات مهم راه اندازی اتاق سرور

  در زمان راه اندازی اتاق سرور حتما باید به برخی نکات توجه داشته باشید. یکی از این نکات داشتن سیستم اطفا حریق است؛ زیرا ممکن است در این اتاق‌ها آتش سوزی رخ دهد و شما باید از طریق این سیستم جلو آتش سوزی را بگیرید. علاوه بر آن استفاده از تهویه مناسب به شما کمک می‌کند تا سرورهاتان گرم نشوند و از کار باز نایستند. تعدادی زیادی از سرورها ممکن است به خاطر گرمای بیش از حد نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. شما می‌توانید سرورهاتان را در رک‌ها و قفسه‌های مخصوص قرار دهید تا اتاق سرور از نظم کافی برخوردار باشد و سیستم و کابل‌های آن زیر دست و پا نباشند.

  سخن پایانی

  در این مطلب سعی کردیم شما را با صفر تا صد راه اندازی اتاق سرور آشنا کنیم. اتاق‌های سرور اغلب برای حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به سازمان‌ها و مشتریان شان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای این که بتوانید یک اتاق سرور مناسب داشته باشید بهتر است سیستم تهویه مناسب، دستگاه اطفا حریق، رک و … داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت جئومتکو تمامی تجهیزات مورد نظرتان را تهیه کنید و از کیفیت آن‌ها اطمینان داشته باشید. این وب سایت همواره هدف خود را ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان و کسب رضایت آن‌ها قرار داده است و بهترین گزینه برای ارائه خدمات راه اندازی اتاق سرور می‌باشد.

  فناوران آتیه گئومات

  سوالات متداول

  • راه اندازی اتاق سرور چه مراحلی دارد؟

  مراحل مختلفی برای راه اندازی و اجرای اتاق سرور وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • نصب تابلو برق به شکل درست
  • کابل کشی شبکه به صورت صحیح و اصولی
  • تامین برق با سیستم‌های برق اضطراری برای زمان قطعی برق
  • استفاده از سیستم‌های روشنایی مناسب برای اتاق سرور
  • نصب سیستم‌های کولینگ برای سرورهای موجود

   

  • بهترین شرکت برای راه اندازی اتاق سرور کدام است؟

  شرکت فناوران آتیه گئومات سال ها است به کمک تیم متخصصان خود در زمینه راه اندازی شبکه، راه اندازی سرور، راه اندازی مجازی ساز و… فعالیت می کند . همچنین به فروش انواع تجهیزات فیبر نوری، قطعات سرور  و … مشغول است و توانسته با شرکت های بزرگ همکاری داشته باشد. به همین دلیل فناوران آتیه گئومات بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  سبد خرید
  ورود

  هنوز حساب کاربری ندارید؟

  شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.