مشاوره تخصصی:  ۰۲۱۷۸۱۴۵

راه اندازی پسیو

 • خدمات راه اندازی پسیو

  راه اندازی پسیو شبکه یک مرحله حیاتی در ساختاردهی و بهینه سازی شبکه‌های ارتباطی است. اجرای پسیو شبکه به تعمیر و نگهداری ساده‌تر و افزایش امنیت و کارآیی شبکه کمک می‌کند. در ادامه به معرفی مفاهیم و مراحل طراحی پسیو شبکه، عوامل مهم در تعیین قیمت، مزایا و چالش‌های مرتبط با آن خواهیم پرداخت. هدف ما این است که خوانندگان را با این فرآیند آشنا کرده و به آن‌ها کمک کنیم تا شبکه‌هایی قدرتمند و پایدار راه اندازی کنند.

  در شبکه‌های کامپیوتری، اصطلاحات “اکتیو” و “پسیو” به وضعیت دستگاه‌ها یا کاربران در شبکه اشاره دارد. این وضعیت مرتبط با فعال یا غیرفعال بودن دستگاه‌ها در شبکه است.

  دستگاه‌های اکتیو (Active Devices)

  دستگاه‌های اکتیو به دستگاه‌هایی اشاره دارند که در حال حاضر در شبکه فعال هستند. به عبارت دیگر، این دستگاه‌ها روشن و به شبکه متصلند و برای تبادل اطلاعات و ارسال و دریافت بسته‌های داده فعالیت می‌کنند. مثال‌هایی از دستگاه‌های اکتیو عبارتند از: روترها، سوئیچ ها، سرورها، کامپیوترها و دستگاه‌های دیگری که در حالت روشن و فعال قرار دارند.

  دستگاه‌های پسیو (Passive Devices) 

  به قطعاتی که به برق متصل نمی شوند و در تولید، هدایت یا تقویت سیگنال‌ها نقشی ندارند در اصطلاح، ‏‏(نافعال) یا Passive  گفته می‌شود، همچون انواع کابل شبکه و کابل فیبر نوری، داکت، انواع Keystone، انواع Patch Panel، انواع Connector و تجهیزات مشابه که در پروژه passive مورد استفاده قرار می گیرد.

  با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات و امکانات متنوع و گوناگونی تولید و عرضه می‌شود تا نیاز مخاطبان را برآورده کند. به طبع، تمام سازمان‌ها، نیازها و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند که بسته به درخواست‌ها، می‌توان انواع پیشنهادها را ارائه و اجرا نمود، لذا کارشناسان گئومات با توجه به نیاز کارفرما و بالاترین کارایی متناسب با اطلاعات و داده‌های ارائه شده توسط کارفرما تجهیزات مطلوب را ارائه و پیشنهاد می‌کنند. برای اطلاع از تعرفه خدمات پسیو شبکه  1402 و راه اندازی آن، می‌توانید با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

  چرا گئومات

  تیم حرفه‌ای و متخصص فناوران آتیه گئومات، همواره بهترین خدمات رسانی را برای شما عزیران دارد

  راه اندازی پسیو چیست؟

  راه اندازی پسیو شبکه به معنای ایجاد یک شبکه کامپیوتری است که به صورت پسیو عمل می‌کند. در پسیو شبکه، سیستم‌ها و دستگاه‌ها در شبکه فقط دریافت کننده اطلاعات هستند و هیچ گونه ارسال داده‌ای انجام نمی‌دهند. به عبارت دیگر، پسیو شبکه یک شبکه دریافت کننده است که توسط دیگر اعضای شبکه برای ارسال اطلاعات استفاده می‌شود. برای راه اندازی این نوع شبکه، شما نیاز به تجهیزات شبکه مناسب دارید. بنابراین بهترین کار این است که طراحی پسیو شبکه مورد نظر خود را به فناوران آتیه گئومات بسپارید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

  مراحل اجرای پسیو

  راه اندازی پسیو شبکه به تنظیم و نصب تجهیزات زیر ساختی شبکه و تأمین اتصالات لازم برای ارتباط دستگاه‌های اکتیو در شبکه می‌پردازد. در زیر چند مرحله کلی برای طراحی پسیو شبکه آورده شده است:

  • بازدید محل پروژه

  کارشناسان متخصص، برای اجرای پروژه پسیو، ابتدا از محل انجام پروژه بازدید کرده و اطلاعات مورد نیاز اولیه برای طراحی، مقدمات اجرای پروژه پسیو شبکه مانند متراژ، مسیرهای عبوری و امکان‌سنجی پروژه، بررسی نیازهای مشتری و هزینه‌های احتمالی را جمع‌آوری می‌کنند.

  • طراحی معماری زیرساخت

  با سنجش و درنظر گرفتن امکان‌سنجی‌ها، آینده‌نگری‌ها و شرایط فیزیکی محیط، معماری زیرساخت و یک نقشه اصولی، مطابق با استاندارد روز شبکه‌های کامپیوتری طراحی و آماده می‌‌شود. از آنجاییکه در بسیاری از مواقع پس از انجام خدمات پسیو شبکه نیاز به تغییرات در  محیط پروژه مطرح می‌شود، طراحی اصولی و درست حائز اهمیت است.

  • طراحی شبکه

   در اجرای پسیو شبکه، باید شبکه را طراحی و نیازمندی‌های آن را مشخص کنید. این فرایند شامل انتخاب توپولوژی مناسب، تعیین نوع کابل و تجهیزات مورد نیاز، اندازه گیری فاصله و نحوه اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر می‌شود.

  • تهیه تجهیزات و مواد

  بر اساس طراحی شبکه، باید تجهیزات و مواد مورد نیاز را تهیه کنید. این شامل کابل‌ها، پچ پنل‌ها، جعبه‌های اتصال، سوییچ‌ها و سایر تجهیزات فیزیکی است که برای اتصال دستگاه‌ها استفاده خواهید کرد.

  کابل کشی و اتصالات شبکه کامپیوتری
  تجهیزات لازم برای طراحی شبکه پسیو
  • نصب تجهیزات

  در این مرحله از راه اندازی پسیو، تجهیزات شبکه را نصب کنید. این شامل نصب کابل‌ها، پچ پنل‌ها و سوییچ‌ها در ایستگاه‌های مختلف است. همچنین باید اتصالات را در جعبه‌های اتصال تمیز کرده و تجهیزات را به درستی برقرار کنید.

  • تست و تأیید عملکرد

  پس از نصب تجهیزات، باید عملکرد شبکه را تست کنید. این شامل تست کابل‌ها، اتصالات و ارتباط بین دستگاه‌های مختلف است. می‌توانید از ابزارهای تست شبکه مانند تستر کابل استفاده کنید.

  • مدیریت شبکه

  پس از راه اندازی شبکه، باید آن را مدیریت کنید. این شامل تنظیمات و پیکربندی سوییچ‌ها، مانیتورینگ شبکه، مدیریت امنیت و پشتیبانی شبکه است. می‌توانید از ابزارها و سیستم‌های مدیریت شبکه مانند SNMP استفاده کنید تا بتوانید بر عملکرد شبکه، نظارت و آن را مدیریت کنید.

  • امنیت شبکه

  به منظور حفاظت از شبکه و جلوگیری از حملات، باید اقدامات امنیتی مناسب را انجام دهید. این شامل اعمال سیاست‌های امنیتی، استفاده از رمزنگاری، تنظیم دسترسی و فایروال‌ها بر روی سوییچ‌ها و سایر تجهیزات است. برای ارائه‌ی خدمات امنیت شبکه می‌توانید به تیم فناوران آتیه گئومات اعتماد کنید.

  • مانیتورینگ و عیب یابی

  برای رصد و نظارت بر عملکرد شبکه و شناسایی مشکلات باید از ابزارهای مانیتورینگ و عیب یابی استفاده کنید. این شامل استفاده از ابزارهای مانیتورینگ شبکه مانند نرم افزارهایSNMP  و نظارت بر وضعیت ترافیک، پهنای باند و دسترسی دستگاه‌ها به شبکه است.

  • پشتیبانی و به روزرسانی

  برای حفظ عملکرد و بهبود شبکه، باید به روزرسانی‌های لازم و پشتیبانی از تجهیزات و نرم افزارها را انجام دهید. همچنین باید روش‌های پشتیبان گیری منظم از تنظیمات و داده‌های شبکه را تعیین کنید. خوشبختانه تیم متخصص فناوران آتیه گئومات می‌تواند در پشتیبانی شبکه به شما کمک کند و بهترین خدمات را ارائه دهد.

  استفاده از سیستم کامپیوتری برای نصب شبکه
  مراحل مختلف نصب شبکه های پسیو

  در خدمات راه اندازی پسیو شبکه، مراحل گفته شده، عموماً انجام می‌شود. ابتدا تیم متخصص شبکه با شما در مورد نیازها و اهدافتان در ایجاد پسیو شبکه مشاوره می‌دهد. سپس طراحی شبکه پسیو صورت می‌گیرد، که شامل انتخاب و پیکربندی تجهیزات شبکه، تعیین توپولوژی شبکه، تعیین ظرفیت پهنای باند و استفاده از فناوری‌های مناسب برای ارتباطات است.

   در مرحله بعد، انجام عملیات نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه، مانند سوئیچ‌ها و روترها، اتصال کابل‌های شبکه و تنظیمات مربوطه از قبیلIP ها و VLAN ها صورت می‌گیرد. در نهایت، تست و اعتبارسنجی شبکه انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه اجزا به درستی کار می‌کنند و شبکه پسیو به طور مؤثر عمل می‌کند.

  طراحی زیر ساخت شبکه به معنای ایجاد ساختار و تنظیمات شبکه‌ای است که بتواند نیازمندی‌ها و اهداف مورد نظر را برآورده کند. در این طراحی عواملی مانند توپولوژی شبکه، انتخاب تجهیزات شبکه (مانند سوئیچ‌ها، روترها و فایروال‌ها)، نحوه اتصال دستگاه‌ها، نحوه تنظیم و مدیریت IP ها، امنیت شبکه، قابلیت همکاری و امکانات ارتباطی مورد نظر، نیاز به راهکارهای مجازی سازی و سیستم‌های ذخیره سازی داده و سایر جنبه‌های مرتبط با شبکه، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می‌گیرند.

   هدف اصلی از طراحی زیر ساخت شبکه ایجاد یک ساختار قابل اعتماد، انعطاف پذیر، امن و با کارایی بالا برای ارتباط دستگاه‌ها و منابع مختلف در شبکه است.

  انواع کابل برای راه اندازی شبکه
  کابل ها و تجهیزات لازم برای طراحی پسیو شبکه

  تجهیزات لازم برای راه اندازی پسیو

  در زیر تعدادی از تجهیزات شبکه برای راه اندازی پسیو آمده است:

  • سوئیچ ها  (Switches)

  سوئیچ ها نقش مهمی در پسیو شبکه دارند و برای اتصال و مدیریت ارتباطات بین دستگاه‌ها استفاده می‌شوند. سوئیچ‌ها با اتصال دستگاه‌ها به پورت‌های خود اطلاعات را به طور مستقیم و به صورت لایه 2 در شبکه منتقل می‌کنند.

  • روترها (Routers)

  روترها نیز نقش مهمی در این شبکه ایفا می‌کنند. آن‌ها مسئول مسیریابی ترافیک شبکه و ارسال پیام‌ها بین شبکه‌های مختلف هستند. بنابراین هنگام اجرای پسیو شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • فایروال ها(Firewalls)  

  فایروال‌ها برای حفاظت و امنیت شبکه استفاده می‌شوند. آن‌ها قادر به تشخیص و جلوگیری از ورود و خروج اطلاعات غیر مجاز و مخرب به شبکه هستند.

  • اکسس پوینت ها (Access Points)

  اکسس پوینت‌ها برای اتصال دستگاه‌ها به شبکه بی سیم (Wi-Fi) استفاده می‌شوند.

  • سوییچ های (Power over Ethernet) PoE

  این نوع سوئیچ ها قابلیت ارسال برق به دستگاه‌های متصل شده به آن‌ها را دارند. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد، بدون نیاز به منبع برق جداگانه، دستگاه‌هایی مانند دوربین‌های مداربسته یا تلفن‌های IP را مستقیماً به شبکه متصل کنید. اگر قصد خرید دوربین های مدار بسته را دارید می‌توانید از طریق سایت فناوران آتیه گئومات اقدام کنید.

  بررسی کابل کشی شبکه توسط کارشناسان
  بررسی شبکه و اتصالات آن توسط کارشناسان

  برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

  • کابل های شبکه

  کابل‌های شبکه نقش حیاتی در انتقال اطلاعات درون شبکه دارند. شما برای اتصال دستگاه‌ها به سوئیچ‌ها و روترها از کابل‌های اترنت استفاده می‌کنید. بنابراین هنگام خرید کابل شبکه ، به کیفیت کابل دقت کنید.

  • سیستم‌های ذخیره سازی (Storage Systems)

  در صورت نیاز به ذخیره سازی داده‌ها در شبکه می‌توانید از سیستم‌های ذخیره سازی شبکه مانند سرورهای  NAS (Network-Attached Storage)  و SAN (Storage Area Network)  استفاده کنید.

  • سرورها

  سرورها نقش ارائه خدمات مختلف مانند فایل سرور، سرور وب، سرور پست الکترونیکی و غیره را بر عهده دارند.

  این تجهیزات و سامانه‌ها تنها بخشی از تجهیزات مورد استفاده در راه اندازی پسیو هستند و بسته به نیازهای شبکه می‌توانید از تجهیزات دیگری نیز استفاده کنید.

  کابل یکی از تجهیزات مهم شبکه پسیو
  کابل کشی

  قیمت راه اندازی پسیو شبکه (تعرفه خدمات پسیو شبکه 1402)

  قیمت راه اندازی پسیو شبکه تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. در زیر، عوامل مؤثر بر قیمت طراحی پسیو شبکه را مرور می‌کنیم:

  • اندازه و پیچیدگی شبکه

  اندازه و پیچیدگی شبکه، تعداد دستگاه‌ها، تعداد و طول کابل‌ها، تعداد طبقات و ساختمان، تعداد کاربران و نیازمندی‌های شبکه می‌توانند به طور مستقیم بر قیمت اجرای پسیو شبکه تأثیر بگذارند. شبکه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر نیاز به تجهیزات بیشتر، نصب و پیکربندی پیچیده‌تر و زمان بیشتر برای راه اندازی دارند، که ممکن است هزینه را افزایش دهد.

  • نوع تجهیزات شبکه

  نوع و کیفیت تجهیزات شبکه نیز بر قیمت تأثیر می‌گذارد. تجهیزات با برندهای معتبر و مورد توصیه قیمت بالاتری دارند، اما اغلب بهترین عملکرد و پشتیبانی را ارائه می‌دهند. همچنین، انتخاب تجهیزات با قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص، مانند امنیت بالا یا توانایی PoE، نیز می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد.

  • امکانات اضافی

  درصورت نیاز به امکانات اضافی مانند فایروال، سرورها، سیستم‌های ذخیره سازی و سیستم‌های مدیریت شبکه پیشرفته، هزینه راه اندازی پسیو شبکه افزایش خواهد یافت.

  سخن پایانی

  راه اندازی پسیو فرآیندی مهم و حیاتی برای ایجاد یک ساختار شبکه قابل اعتماد و کارآمد است. در طراحی و اجرای این شبکه همانطور که گفته شد، می‌بایست به عواملی مانند اندازه و پیچیدگی شبکه، نوع تجهیزات، امکانات اضافی و نیازمندی‌های خاص توجه کنید. برای دستیابی به یک پسیو شبکه عالی، معماری شبکه محکم و استفاده از تجهیزات با کیفیت لازم است. در نهایت طراحی شبکه پسیو مؤثر، بهبود عملکرد و امنیت شبکه را فراهم می‌کند و برای توسعه و رشد سازمان شما اساسی خواهد بود.

  فناوران آتیه گئومات

  سوالات متداول

  • اجرای پسیو چه مراحلی دارد؟

  مراحل راه اندازی شبکه پسیو عبارتند از: بازدید محل پروژه، طراحی معماری زیرساخت، طراحی شبکه، تهیه تجهیزات و مواد، نصب تجهیزات، تست و تایید عملکرد، مدیریت شبکه، امنیت شبکه، مانیتورینگ و عیب یابی، پشتیبانی و بروزرسانی.

  • چرا باید راه اندازی پسیو را به فناوران آتیه گئومات بسپاریم؟

  فناوران آتیه گئومات با تیم متخصص خود، بهترین گزینه برای ارائه ی خدمات متنوع همچون راه اندازی شبکه پسیو و اکتیو می باشد. این شرکت سال ها است در این حوزه فعالیت داشته و توانسته رضایت مشتریان خود را جلب نماید.

  دیدگاهی در مورد “راه اندازی پسیو

  1. تهرانی گفت:

   سلام. هزینه راه اندازی شبکه و پشتیبانی از شبکه به چه صورتی تعیین می شود؟

  2. معین فراهانی گفت:

   من از خدمات راه اندازی پسیو و متخصص هایی که دارند واقع راضی بودم. خیلی ممنون از خدمات و پاسخگویی خوبتون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای
  سبد خرید
  ورود

  هنوز حساب کاربری ندارید؟

  شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.