CMS یا فریم ورک های PHP : کدام یک ؟

CMC یا فریم ورک های PHP (طراحی سایت و طراحی صفحات وب)

CMS یا سیستم مدیریت محتوا، همین طور که از اسمش هم پیداست به شما قدرت مدیریت محتوای وب سایتتون رو میدهد، زمانی که وب سایت شما راه اندازی شد شما میتونید بر تمامی صفحات دسترسی داشته باشید و مطالب آن و محتوای ان را وابسته به نیاز خود و سلیقه خود تغییر دهدید، برای مثال شما میتونید به راحتی یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید، شما میتونید به راحتی امکانات سایت رو کم و زیاد کنید و هر آن چه نیاز دارید در سمت بک سایت اتفاق بیافتد رو داشته باشید. خوب مشخصا شما برای تغییر نیاز به یک شخص به عنوان توسعه دهنده نیاز ندارید. محبوب ترین CMS ها برای طراحی سایت وردپرس، دروپال، جوملا هستند.

 

فریم ورک در مقاله ای در رابطه با برترین فریم ورک ها php به آن اشاره کرده ایم اما در ایجا نیز اشاره ای به آن خواهیم کرد.

یک فریم ورک کدهای سفارشی شده ای هستند که افرادی آن را نوشته اند که در چهارچوب قوانین مشخص قرار دارند، فریم ورک به توسعه دهندگان اجازه میده که بتوانند نرم افزار های سفارشی خود را تولید کنند، فریمورک ها کمک می کنند تا یک توسعه دهنده بتواند سایت سفارشی سازی بهتری برای سایت انجام بدهد, اما سایت باید منحصرا توسط یک تیم IT طراحی و نگهداری شود. کاربران واقعی فریمورک ها افراد فنی هستند. یک فرد غیرفنی احتمالا در توابع و زبان های برنامه نویسی این کار گم خواهد شد. فریمورک های محبوب PHP شامل لاراول, CodeIgniter و Zend هستند.

 

 

برای مقایسه این دو ما ۴ ویژگی را مورد بررسی قرار میدیم.

 • امنیت
 • انعطاف
 • ارتقاء
 • تجربه کاربری

۱. امنیت

امروزه امنیت یکی از مهم ترین دغدغه های وبسایت ها و اپلیکیشن های کسب و کار آنلاین است. هکرها تلاش می کنند تا راهی برای حمله به وبسایت پیدا کنند و از این طریق سایت رو تخریب کرده یا تغییراتی که دوست دارند رو اعمال کنند یا اطلاعات مورد نظرشون رو دریافت کنند. این میتونه ارزش یک وبسایت کسب و کار رو کاهش بده.

اکثر CMS ها بصورت متن باز هستند و کد پایه ی اونها برای همه قابل دسترس هست. توسعه دهندگان زیادی هستند که پلاگین ها و ابزارها و افزونه هایی رو برای CMS طراحی می کنند. وقتی  توسعه دهندگان نقطه ضعفی پیدا کنند, یک نسخه جدید با رفع اون مشکل منتشر می کنند. نکته ی مهم این است که پلاگین های قابل اعتماد, از منبع معتمد روی سایتی که با CMS آماده ساخته شده, نصب شود.

سایت هایی که با فریمورک های PHP ساخته شده اند, امنیت بیشتری نسبت به CMS های آماده دارند. از اونجا که کدهای سفارشی استفاده می شود, شکستن ساختار امنیتی این ها سخت تر است. همچنین اکثر فریمورک ها عملگرهای داخلی برای کدگذاری و عملیات های مختلف در برابر مشکلات امنیتی زیر دارند :

 • تزریق SQL
 • حملات XSS
 • حملات CSRF

نتیجه گیری : وبسایت هایی که به خوبی توسط فریمورک PHP توسعه داده شده اند, امنیت بیشتری دارند.

 

۲. انعطاف

در کسب های مختلفی دیدم که سایت ممکنه به عملگرهای مختلف و اتصال به اپلیکیشن های دیگه نیاز داشته باشه. گاهی اوقات شما سایتی میخواهید که عملیات های مختلفی که به هم وابسته اند رو انجام بده و به خوبی با سیستم های متفاوت ارتباط برقرار کنه, برای مثال :

 • شما فروشگاهی دارید که میخواهید به یک نرم افزار CRM متصل بشه
 • یا میخواهید وب سایت شما تراکتش هایی که صورت میده رو با یک نرم افزار حسابداری ارتباط برقرار کنه
 • یا برای مثال شما نیاز دارید وب سایت خود و سرویس های آن را در نرم افزار موباییلی خود مورد استفاده قرار دهید.

از اونجا که سایت های CMS می توانند انواع عملگرها رو در اپلیکیشن ها داشته باشند, خیلی قابل انعطاف نیستند. در اپلیکیشن های پیش ساخته, خلاقیت میتونه محدود بشه. تعدادی از ماژول ها و پلاگین ها در یک CMS ممکنه که نیاز به تغییرات و سفارشی سازی داشته باشند. فریمورک ها شامل کتابخانه های مختلفی هستند که به راحتی براساس نیاز کسب و کار شما سفارشی سازی می شوند.

نتیجه گیری : وقتتی حرف از انعطاف باشه, فریمورک های PHP سرتر هستند.

۳. ارتقاء

اینکه سایت شما با جدیدترین تکنولوژی ها آپدیت باشه, واقعا مهم هست. ارتقاء به امنیت وبسایت کمک میکنه.

CMS های آماده معمولا هرماه آپدیت جدید میدهند. این وبسایت ها باید همواره آخرین نسخه ی موجود رو داشته باشند. اما اگر آپدیت هم نباشند, کارایی دارند با این تفاوت که ممکنه امنیت و رابط کاربری سطح پایین تری داشته باشند. موارد زیر معمولا در CMS ها بروزرسانی می شوند :

 • آپدیت امنیتی
 • ویژگی های جدید
 • پشتیبانی از SEO
 • پشتیبانی از افزونه های جدید

فریمورک ها آپدیت های منظمی مثل CMS های آماده ندارند. اکثر فریمورک های PHP آپدیت های رو برای قابلیت های جدید منتشر می کنند, اما معمولا این آپدیت ماهیانه نیست. برخی از این فریمورک ها شش ماه آپدیتی نمیدهند اما همچنان کارآمد و امن هستند.

نتیجه گیری : با توجه به ارتقاء, انتخاب بین CMS آماده و فریمورک های PHP بستگی به صاحبان کسب و کار دارد, هر کدوم مزایا و معایب خاص خودشون رو دارند.

۴. تجربه کاربری

اکثر CMS ها مدیریت ساده ای برای محتوای وبسایت فراهم می کنند. صاحبان کسب و کار میتونند اطلاعات وبسایت رو بدون مشکلی تغییر بدهند. معمولا CMS ها قالب های واکنش گرا ارائه می کنند, بنابراین به خوبی در دستگاه های موبایل کار می کنند.

یک فریمورک PHP معمولا رابط کاربری استاندارد پیش فرض نداره, که باعث میشه CMS ها رابط بهتری داشته باشند. اما توسعه دهندگان میتونند توسط کتابخانه های موجود رابط کاربری جذابی بسازند. فریمورک های CSS مثلا بوت استرپ یا SASS توسط فریمورک های PHP استفاده می شوند تا تجربه ی کاربری بهتری بسازند. کاربران میتونند با استفاده از این فریمورک ها سایت های واکنش گرا بسازند.

نتیجه گیری : CMS ها تجربه کاربری بهتری با زحمت کم تر فراهم می کند.

منبع